ÖFKE, EMPATi, İLETİŞİM

Edebiyat
Kullanıcı avatarı
SimGe
İletişim:

ÖFKE, EMPATi, İLETİŞİM

Mesaj gönderen SimGe » Pzt Kas 12, 2018 4:03 pm

Insanoğlu naiftir kırılgandır karşımızdaki insana habersizce küseriz, kırılırız, öfkeleneriz. İnsan en çokta sevdiklerine alınır kıymet verdiklerine küser. Derler ki ‘Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış’ Ne kadar da doğru bir sözdür. Bazen en sevdiğimize, sevdiklerimize ve kıymet verdiklerimize onların haberi olmadan küseriz, kırılırız ve bunun sonucunda da trip atar:), tavır yapar, konuşmayız. Karşımızdaki insanın biz bir şey söylemeden bunu farkedip anlamasını bekleriz. Karşımızdaki kişi bizi anlamadığında daha çok kızar, öfkelenir ve kavga ederiz ya da sessizliğe bürünüp kendi kabuğumuza çekiliriz. Hele ki bizi anlamayan kişi ‘Aşık’ olduğumuz insansa burnundan getiririz (!)(iliskilerin sonlanmasinin araya mesafeler girmesinin sebeplerinden bitanesidir) ve bu durum inatlaşma noktasina dönerse sevdiğimizi kaybetme noktasına gelebiliriz. Oysa ki susmak, kızmak, küsmek yerine doğru iletişim kurarak rahatsız olduğumuz şeyleri düzgün bir uslupla dile getirmeliyiz. ‘Ben Bundan Bundan Rahatsız Oldum/Oluyorum.’ cümlesi aslında birçok şeyin çözümü olacaktır.

Unutmayalım ki şu dünyada her şey karşılıklıdır. Tabiri caizse ‘Hayat tarlamiza ne ekersek onu hasat ederiz’ bu yuzden olaylara tek yönlü bakmak yerine karşımızdaki insani düşünüp empati kurarak yaklaşıldığında ve doğru iletişim kurulduğunda birçok sorun kendiliğinden çözülecek ve sorun olmaktan çıkacaktır.

Bu iki anahtar kelimeyi hayatimizin her noktasinda doğru kullanmak dileğiyle ..

~ SimGe ~

BiHTeR
İletişim:

Re: ÖFKE, EMPATi, İLETİŞİM

Mesaj gönderen BiHTeR » Sal Kas 13, 2018 8:42 am

👍👍 :)

BiHTeR

“Edebiyat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir