Buz Hokeyi

Futbol , Basketbol , Tenis ve Daha Fazlası... Aklınıza Gelen Tüm Spor Dalları İle İlgili Paylaşım Yapabilirsiniz
Cevapla
Zehra
Mesajlar: 64
Kayıt: Cum Eyl 28, 2018 5:37 pm
İletişim:

Buz Hokeyi

Mesaj gönderen Zehra » Prş Kas 08, 2018 2:47 pm

Buz Hokeyi yaz kış oynanabilen çok eğlenceli bir spordur.

Buz Hokeyi adından da anlaşılacağı gibi buzun üzerinde iki takımla oynanan bir spor veya oyundur. Oyuncular hokey patenlerini giyip hokey sopalarıyla diski (pakı) kontrol etmeye çalışırlar. Oyuncular diski kaleye sokarak sayı bulurlar. Takımda biri kaleci olmak üzere altı oyuncu molasız oynar. Aslen bir takımda 20′den fazla oyuncu vardır. Bir oyuncu kuralları ihlal ederse hakem ceza olarak takımı bir süreliğine 5 kişiyle oynatır. 26×56 mt. genişlikte bir alanda oynanır. 15 ya da 20 dakikalık üç devreden oluşur.
Buz Hokeyinin Kuralları
Oyunun Süresi: Normal bir oyun 20 şer dakikalık 3 devreden oluşur ve bu devrelerin arasında 15 dakikalık aralar olur. Takımlar her devre arasında kaleleri değişirler.

Oyuncular ve Özellikleri: Buz hokeyinde takımlar 2 si kaleci olmak üzere 20 şer kişiden oluşur, fakat buzda 5 oyuncu ve 1 kaleci ile mücadele ederler. Buz içindeki beş oyuncudan üçü hücum, ikisi de savunma görevini üstlenir. Her takım bir kaptan ve en çok 2 yardımcı kaptan belirlemektedir. Buz hokeyinde oyuncu değişiklikleri oyun durduğunda olduğu gibi oyun devam ederken de yapılabilir.
Oyunun Kuralları: Buz hokeyinde oyun, hakemin pakı belli noktalarda her iki takımdan birer oyuncunun sopaları arasına bıraktığı Face – Off (başlama) atışıyla başlar. Her iki oyuncu da pakı kendi takımlarına kazandırmaya çalışırlar. Maçların oynandığı pistin üzerinde enine doğru uzayan 3 kırmızı (2 kale çizgisi ve yarı saha çizgisi) ve 2 mavi çizgi (ofsayt çizgileri) ile 5 daire ve 8 Face – Off noktası bulunur.

Buz hokeyinde, iki temel kural vardır. Bunlardan biri Ofsayt diğeri Buzlanmadır. Ofsayt kuralına göre, hücum yapan takım oyuncuları, pak mavi çizgiyi geçtikten sonra mavi çizgiyi geçebilirler. Buzlanma ise, bir takım oyuncusunun, pakı kendi yarı sahasından karşı takımın kale çizgisini de geçecek şekilde uzaklaştırmasıyla gerçekleşir.
Gol ve Asist (Yardım): Gol, bir hücum oyuncusunun sopasından çıkan pakın, kale direkleri arasından ve kale çizgisini tam olarak geçmesi ile olur. Her gol oyuncunun kaydına bir puan olarak geçer. Bir oyuncu gol atınca, golden hemen önce, ona bu golü atmasında yardımı olan en çok iki oyuncuya asist (yardım) yaptı kaydı verilir. Her asist bir puan olarak o oyuncunun kaydına geçer.

Buz Hokeyinde Hakemler: Buz hokeyinde; bir başhakem, iki çizgi hakemi, iki kale hakemi, bir sayı hakemi, bir saat hakemi, bir anons hakemi bulunur.
Buz Hokeyinde Kurallar ve Cezalar
Küçük ceza: Bir küçük cezada kaleci dışındaki herhangi bir oyuncu 2 dakika için buzdan çıkarılır ve yerine oyuncu giremez.

Büyük ceza: Bir Büyük cezada, kaleci de dahil herhangi bir oyuncu oyunun geri kalan kısmı için buzdan çıkarılır ve yerine başka bir oyuncu 5 dakika sonra oyuna girebilir.

Maç cezası: Kaleci de dahil olmak üzere bir takımdan bir oyuncu maç cezası alırsa, oyunun geri kalan kısmı için buzdan çıkarılır ve soyunma odasına gönderilir. Oyundan atılan oyuncunun yerine 5 dakika sonra bir başka oyuncu girer.

Penaltı atışı: Eğer küçük ceza verilmesi durumunu da içeren bir ihlalde başhakem penaltı atışına hükmederse penaltı atışı gerçekleşir.
Cezaya Karşılık Gelen Hareketler
Paka yapılan temaslar: Pakın kasten üstüne düşen ya da pakı yerde vücuduna doğru çeken kaleci dışındaki oyuncuya küçük bir ceza verilir.

Yumruklaşma ve sertlik: Yumruklaşma başlatan herhangi bir oyuncuya maç cezası verilir.

Pakla Elle Oynama: Kaleci dışında hiçbir savunma oyuncusu, pakı buzdan eliyle alamaz. Bu kuralı ihlal eden oyuncuya bir küçük ceza verilir.

Yüksek Sopa: Paka omuz hizasından yüksekte vurmak yasaktır ve yapıldığında oyun hemen durdurularak, ihlali yapan takımın kalesine en yakın iki noktadan birinden oyun başlatılır.

Rakibi Tutmak: Rakibini eliyle, sopasıyla veya başka bir şekilde tutan oyuncuya bir küçük ceza verilir.

Kanca Takmak (Hooking): Sopasını kanca olarak kullanıp rakibinin ilerlemesini engelleyen ya da engellemeye çalışan oyuncuya bir küçük ceza verilir.Cevapla

“Spor” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir